E-Ticaret Sitesi Altyapısı Nasıl Olmalıdır?

Her geçen yıl e-ticaret kullanım oranları artmakta ve e-ticaret sitelerinin pazar payları artmaktadır. Özellikle son dönemlerde internetten sipariş ve e-ticaret kullanım oranları oldukça yükselmiştir. Bundan dolayı e-ticaretin her zaman geleceğin yaygın ticaret yolu olacağı düşüncesi her geçen gün daha da perçinlenmektedir. Günümüzde bütün mal ve hizmetler e-ticaret üzerinden satın alınabilmektedir. Peki E-ticaret sitesi alt yapısı nasıl olmalıdır? E-ticaret sitelerinin alt yapılarında bir çok farklı parametre önem kazanır. Bunlar arasında ödeme sitemi, yorum sistemi, görsel teması, içeriğe girilecek metinler, menü ve dizayn gibi farklı etmenler sayılabilir.

E-Ticaret Nedir?

E-ticaret bir ürün, mal veya hizmetin internet üzerinden online olarak alınması ve satılması işlemine verilen genel addır. E-ticaret işleminde genellikle alıcı ve satıcı direkt olarak etkileşime geçmez.

Ancak ürünle veya hizmetle ilgili merak edilen bir bilgi olması veya bir problem oluşması durumunda bu iki taraf etkileşime geçmektedir. Bu sebeplede E-ticaret insanlar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Özellikle günümüzde yetişmekte olan genç nesil başka biriyle muhatap olmadan eve kadar gelen bu hizmetin en yaygın kullanıcıları arasında yer alırlar. E-ticaret kullanım yaşı her geçen gün dahada düşmektedir.

İnsanlar Neden E-ticaret Tercih Eder?

Günümüzde insanların E-ticaret tercih etmesi için bir çok farklı sebep bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Satıcı ile görüşmek zorunda olmamak,
 • Online olarak hiç yer değiştirmeden ürünü beğenme ve satın alma şansının bulunması,
 • Diğer kullanıcı veya satın alan kişilerin yorum ve önerilerine bakma şansı,
 • Ürünlerin eve kadar gelmesi,
 • Gelişen ticaret politikaları ile para ve ürün güvencesinin temin edilmesi,
 • Genç kuşağın internete daha çok güvenmesi,
 • Daha fazla çeşit ve ürün bulunabilmesi,
 • Eğer varsa kapıda ödeme şansı,
 • Tek tıkla ürün alabilme imkanı.
E-Ticaret Sitesi Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?
E-Ticaret Sitesi Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret Altyapısı Nasıl Olmalı?

E-ticaret web sitelerinde bir çok farklı özellik bulunması kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Başlıca;

 • Öncelikle E-ticaret sitelerinin alt yapıları güvenilir olmalıdır. Kullanıcıya güven vermelidir. Aksi taktirde kullanıcılar alışveriş yapmaktan kaçınacaktır.
 • İkinci olarak önemli bir parametre web sitesinin hızlı olmasıdır. Yapılan araştırmalara göre bir kaç saniyede açılmayan web sitelerini kullanıcıların en az yarısı terk etmektedir. Bu sebep web sitesi hızlı bir host üzerine kurulmalı ve hızlı bir temaya sahip olmalıdır.
 • E-ticaret sitesi görsel açıcan göz yormayacak fakat kullanıcıyı etkileyecek kalitede olmalıdır.
 • Temaları kullanıcı dostu olmalı kullanıcıya etkili bir deneyim sunmalıdır.
 • Yorum sistemi bulunmalıdır. Bir çok E-ticaret kullanıcısı yorumlara ve önerilere bakarak ürün almayı tercih etmektedir.
 • Kullanıcıya, satıcının ulaşılabilir olduğunu hissettirmelidir. Bu sebeple son yıllarda yaygınlaşan canlı destek sistemleri bulunması faydasına olacaktır.
 • Kaliteli ürün görsellerine sahip olmalıdır. Kullanıcının ürünü değerlendirmek için elinde bulunan en iyi seçenek ürün görselidir. Bu sebeplede web sitesine doğru ürün görselleri konulmalıdır.
 • Kodlarda kesinlikle bir hata veya açık bulunmamalıdır.

E-ticaret Sitesinin Kod Yapısı

E-ticaret sitelerinin bel kemiğini kod yapısı oluşturur ve bütün sistem bunun üstüne inşa edilmektedir. Burada bulunacak bir hata veya açık bütün sistemin tehlikede bulunmasına sebebiyet verir.

Bu sebeple kodlaması çok doğru ve düzgün bir şekilde yapılmalıdır. Bu kod içerisinde çalışmayan bir bölüm veya hata veren bir sistem bulunmamalıdır. Aynı zamanda kötü niyetli kişilerin erişebileceği bir açık bulunması web sitesinin ve dolayısı ile müşterilerin zarar görmesine sebep verebilmektedir.

Tema Nasıl Olmalı?

E-ticaret web sitelerinin temaları kullanıcının etkileneceği şekilde olmalıdır. Mutlaka doğru renk ve tema kullanımı tercih edilmelidir. Fakat buna rağmen sitenin hızı belirleyen etkenlerden birisi temadır.

Bu sebeple de temanın kodlarının hızlı olacak şekilde yazılmış olması gerekir. Gereksiz açılır pencereler, geçişlerin yavaş olması, ürün görsellerinin düzgün görünmemesi, site içerisinde gezinmeyi zorlaştıran yapılara sahip temalar kullanıcları siteden uzaklaştıracaktır. Bir E-ticaret kullanıcısının ürün alımına karar vermesi çok kısa bir sürede gerçekleşir. Bu sebeple tema yapısı çok önemlidir.

Ödeme Sistemi Nasıl Olmalı?

E-ticaret web sitelerinin en temel noktası ödeme kısmıdır. Ödeme sistemi mutlaka güvenilir olmalı ve bunu kullanıcıya hissetirmelidir. Bu sebeple bu kısımda hem tema düzeni hemde kullanıcı deneyimini arttıracak özelliklere önem verilmelidir. Ayrıca ödeme sistemi hem kompleks bir yapıya sahip olmalı hemde kullanıcıyı yormamalıdır.

Bu aşamada oluşacak bir aksaklık kullanıcının satın alma işleminden vazgeçmesine sebep olabilir. Bu sebeple gerekli adımlar hızlı ve doğru bir şekilde işlemelidir. Web sitelerinin son dönemlerde ödeme sistemlerine kullanıcı kredi kartını kaydetmeside önemli bir özelliktir.

Kullanıcı izinleri ile gerçekleşen bu sistemde kartın kayıtlı olması, kart bilgilerinin tekrar tekrar girilmemesi hem güvenliği arttırır. Hemde kullanıcıların kredi kartlarına ulaşmakta zorlandığı durumlarda kolaylıkla alışverişlerini gerçekleştirmelerini sağlar.

E-Ticaret Sitesi Alt Yapısı
E-Ticaret Sitesi Alt Yapısı

Ürün Görselleri ve Ürün Tanıtımı

E-ticaret web sitelerinde ürün görselleri ürünün en önemli tanıtım aşamasıdır. Bu sebeple doğru ve açıklayıcı görseller bulunmalıdır. Ürünün bir çok açıdan farklı görselinin bulunması önemlidir. Ürünü yada hizmeti tam olarak anlatmalıdır. Eğer ürün izin veriyorsa ve daha iyi ürünü tanıtacaksa videoda tercih edilmelidir.

Video sayesinde ürünün çalışma mantığı, kurulumu veya kalitesi kullanıcılara daha iyi aktarılabilmektedir. Buna ek olarak ürünlerde ve hizmetlerde ilgili diğer ürün ve hizmetlerde tanıtılmalıdır. Bu şekilde kullanıcılar web sitesinin içinde rahatlıkla gezinebilir, alışveriş miktarlarında artışa gidebilir.

Yorum Sistemi

E-ticaret web sitelerinde mutlaka yorum sistemi bulunmalıdır. Ürüni veya hizmeti temin eden kullanıcılar ürüne puan verebilmeli, aynı zamanda memnuniyetlerini belli edecekleri yorumlar bırakabilmelidir.

Bu yorum ve puanlar sayesinde ürünlerin satışı ciddi şekilde artmaktadır. E-ticaret üzerinden ürün satın alacak kimseler büyük oranlarda yorum sistemlerinden faydalanmaktadırlar. Yorum sistemleri kişilerin alacakları üründen emin olmalarını, almayacakken ürün almalarını sağlayabilir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın