İçeriğe geç
Emre Güler » E-Ticaret » E-Ticaret Sitesinde B2B Pazarlama

E-Ticaret Sitesinde B2B Pazarlama

E-ticaret faaliyetleri de bulunan bir çok iş modeli arasında öne çıkanlardan bir tanesi de B2B yani Business to Business çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem online ticarette hem de geleneksel yani fiziki ticarette kullanılmaktadır. Peki, E-Ticaret Sitesinde B2B Pazarlama nedir?

B2B Nedir?

İngilizce olarak Business to Business teriminin kısaltılmış hali olan B2B; Türkçeye çevrildiğinde İşletmeden işletmeye halini alır. B2B iş modelinde firmalar doğrudan tüketiciye satış yapmak yerine perakende satış yapan ya da toplu ürün alımı yapan firmalar ile irtibat kurarlar. Bu aktivite nedeniyle bu iş modelinin adı işletmeden işletmeye şeklinde anılır

B2B iş modeli ile yapılan ticaretlerde toptan şekilde ürün alım ve satımı yapan firmaların dışında perakende ticaret yapan firmalar da yer alabilirler. Bu nedenle B2B sisteminin farklı versiyonları ile de karşılaşılabilinir.

B2B İş Modeli Türleri

B2B iş modelini 3 ana başlık altında toplayabiliriz:

  • Ürün tabanlı B2B
  • Yazılım tabanlı B2B
  • Servis tabanlı B2B
b2b pazarlama
b2b pazarlama

Ürün Tabanlı B2B

Var olan bir ürünün alımı ve satımı üzerinden yapılan ticarete isminden de anlaşılacağı gibi ürün tabanlı B2B iş modeli denmektedir. Var olan ve mevcutta bulunan tüm ürün kategorilerinin ticareti bu iş modeli adı altında tanımlanabilir.

Yazılım Tabanlı B2B

İşletmeden işletmeye yani diğer bir deyişle B2B iş modelinde yazılım odaklı çözümler baş rolde yer alır. Bu B2B modelinde direkt olarak firmaların ihtiyaçlarına özel olarak hazırlanmış yazılım çözümleri sunulur. Müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama otomasyon için oluşturulmuş yazılımlar gibi versiyonların yanı sıra analitik çözümler sunan firmalar da bu iş modeli içinde sayılabilir.

Servis Tabanlı B2B

Bu kategoride sayılabilecek B2B iş modelinde ise var olan ürünlerin yerine baş rolü hizmet odaklı ve müşteri olan firmaya çözüm üreten hizmet ürünleri almaktadır. Pazarlama ya da reklam ajansları, finansal çözümler sağlayan firmalar servis tabanlı B2B iş modeline örnek olarak verilebilir.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de B2B iş modeli ile satışlar yapılabilir. Daha önce sıraladığımız modeli de e-ticaret sektörü içerisinde yer alır. Fiziksel ticarete kıyasla buradaki en önemli fark, satışı yapacak olan firmanın geleneksel ticaret yöntemleri yerine satışlarını mevcut bir e-ticaret sitesi üzerinden müşterilerine ulaşarak gerçekleştiriyor olmasıdır.

2020 yılında bir çok firma yeni potansiyel müşterilerine e-ticaret siteleri üzerinden ulaşmaktadır. Bununla birlikte B2B yani işletmeden işletmeye ticaret modelinde yer alan bir çok firma hedef kitlesini genişletebilmek ve markalarını güçlendirmek için ciddi efor sarf etmektedir. Hali hazırda bulunan e-ticaret yapılarını geliştirmenin dışında yürüttükleri dijital pazarlama ile hem markalarının bilinirliğini arttırmayı hem de yeni potansiyel müşterilere ulaşmayı hedeflemektedirler.

Online ortamda yapılabilen satışlar sayesinde firmalar belli mağaza konumlarına bağlı olmadan dünya çapındaki bütün potansiyel müşterilerine ulaşabilmektedirler. Bu nedenle işletmeden işletmeye yani B2B iş modeli ile çalışan firmaların e-ticaret çok yoğun bir ilgi gösterdiklerini söylemek mümkünüdür.

B2B İş Modeli ve Online Pazar Yerleri Arasındaki İlişki

Online ticarette yer alan B2B firmaları kendilerine ait e-ticaret sitelerinin dışında online pazar yeri olarak bilinen mecralarda da ticari faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedirler. Hem aynı ülke içerisinde hem de dünya çapında ticari faaliyetlerini gerçekleştirebilmek adına globali bilindik ve geniş pazar yerlerinde online mağazalar açarak mevcut müşterilerinin dışında potansiyel müşterilerine de ulaşarak satışlarını daha yüksek oranlarda gerçekleştirebilirler.

Amazon, AliExpress veya AliBaba gibi gibi online pazar yerleri üzerinde açtıkları sanal mağazalar üzerinden perakende satış yapan firmalara ulaşabilmeleri daha kolay olmaktadır. Bu şekilde gerçekleştirecekleri online satışlar ile global çapta hizmet vermiş olup satış sayılarını rahatlıkla yükseltebilmektedirler.

B2B İş Modelinde Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Yapılan tüm iş modellerinde olduğu gibi işletmeden işletmeye yapılan B2B iş modelinde de bazı sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Olası sorunların en başından farkında olmak bu sorunları uzun vade de olsa çözüme kavuşturmanızı kolaylaştıracak ve günün sonunda işinizi büyütmenize destek sağlayacaktır.

B2B iş modelinde karşılaşılabilecek sorunları bir kaç ana başlık altında toplayacak olursak;

  • Müşteri illişkileri yönetimi
  • Reklam ve pazarlama çalışmaları
  • Satışa dönüşüm oranını arttırma

şeklinde sayabiliriz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi

B2B yani işletmeden işletmeye yapılan satışlarda firma ile firmalar arasında kurulan ilişkiler firma ile tüketici arasında kurulan ilişkilerde daha farklıdır. Çok daha yüksek hacimli ve daha geniş kapsamlı satışlar yapıldığı için söz konusu firmanın ilgili yetkilisi ile kurulacak iletişim çok daha yüksek önem arz etmektedir.

Kurulacak olan bu iletişimin devamlılığını sağlamak kadar yapılan işin kalitesi, son teslim tarihinde gecikmelerin veya aksaklıkların yaşanmaması gibi konuların üzerinde hassasiyetle durmak gerekmektedir.

Özellikle global çaplı firmalar ile ticaret yapılırken farklı bir dil ile iletişim kurmak gerekebilir. Bu gibi durumlarda kendi bünyenizde söz konusu dile hakim bir personel bulundurmalısınız veya bir tercüme hizmeti almalısınız.

Global firmalar ile çalışırken karşılacağınız tek sorun lisan farklılığı da olmayacaktır. Her ülkenin kendine özgü ticaret yöntemleri vardır ve sizin bu alışverişte kültürel bir çatışmanın yaşanmasını önlemeniz gerekebilir.

E-Ticaret Sitesinde B2B Pazarlama
E-Ticaret Sitesinde B2B Pazarlama

Reklam ve Pazarlama Çalışmaları

İşletmeden işletmeye yapılacak olan ticari faaliyetlerde direkt olarak son tüketiciye ulaşıyor olmazsınız. Bu nedenle kullanabileceğiniz dijital pazarlama ve reklam çalışmalarının sayısı biraz azalmaktadır.

Üstünde durulması gereken bir kaç önemli mihenk taşından içerik üretimi, doğru reklam kampanyası ve doğru reklam kanallarının keşfedilmesi olarak bahsedebiliriz. Bu proseslerin bazıları B2B iş modelinde çalışan firmaları zaman zaman zorlasa da aynı zamanda doğru stratejileri belirleyip kullandıklarında beklenen sonuçlara çok hızlı bir şekilde ulaştırabilmektedir.

Satışa Dönüşüm Oranını Arttırma

B2B iş modelin de diğer e-ticaret faaliyetlerin olduğu gibi karşılaşılan en ciddi problem ulaşılan müşteriyi satın almaya ikna etmek olacaktır. Özellikle de yüksek hacimli satışlar söz konusu olduğundan müşterinin satın almaya karar verme süreci daha uzun olur ve bu sırada müşteriler en uygun fiyat teklifini sunan firmayı bulmak için araştırmaya devam ederler.

Bu yüzden mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak hedeflenmelidir. Böylece oran olarak sabit kalsanız dahi satış rakamlarınızı yükseltmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.