E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitelerinde elektronik ödeme sistemleri, online ödeme sistemleri, sanal ödeme sistemleri,internet ödeme sistemleri veya sanal pos ödeme sistemleri olarak farklı farklı terimler ile adlandırılan internet üzerinden yapılabilinen ödemeler ile alışverişler gerçekleştirilir. Bu online ödeme sistemleri e-ticaret sitelerindeki en önemli unsurdur. E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde en sık kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı ile ödeme yöntemi olsa da e-ticaret sitenizde müşterilerinize farklı ödeme yöntemlerini de sunuyor olmanız gerekmektedir. Peki, E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı nasıldır?

E-ticaret sitenizde bulundurmanız gereken başlıca ödeme yöntemlerini;

 • Kredi kartı ile online ödeme yöntemi
 • 3D Secure ile online ödeme yöntemi
 • Havale veya EFT yolu ile online ödeme yöntemi
 • Ön ödemeli banka kartları ile online ödeme yöntemi
 • Diğer online ödeme yöntemleri veya online ödeme alt yapıları
 • Mobil ödeme yöntemi

şeklinde sıralayabiliriz.

Kredi Kartı ile Online Ödeme Yöntemi

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde en sık kullanılan ödeme yönteminin kredi kartı kullanarak yapıldığını daha önce de belirtmiştik. Güvenli alışveriş ortamı sağlayan e-ticaret sitelerinin sayısı günümüzde oldukça artmıştır.

Ayrıca online mağazaların yani internet üzerinden satış yapan sitelerin SSL yani Secure Sockets Layer kullanıyor olması zorunlu bir durumdadır. Bunların sonucu olarak internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartlarının kullanım oranı ciddi boyutta artmış bulunmaktadır.

Müşterilerin yapacakları online alışverişlerde kredi kartlarını kullanabilmeleri için daha öncesinde ilgili banka ile iletişimi geçmiş olmaları ve söz konusu kartlarını online alışverişe açık hale getirmiş olmaları gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren ve ilgili kartında yeteri kadar limiti bulunan her tüketici istediği online alışveriş sitesinden istediği alışverişi yapabilmektedir.

E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı
E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı

3D Secure ile Online Ödeme Yöntemi

3D Secure sitemi e-ticaret sitelerinden yapılacak alışverişlerin ödeme yöntemlerinde kullanılan güvenlik aşamalarından bir tanesidir. E-ticaret site sahiplerinin mutlaka bilmesi ve sitelerinde yer vermesi gereken bir yöntem olan 3D Secure, hem firmaya hem de tüketiciye fazladan bir güven duygusu ve ortamı sağlamaktadır.

Müşteri e-ticaret sitesi üzerinden gerçekleştireceği alışverişi için online ödemesini yaparken ilgili ödeme sayfasında önce kredi kartı bilgilerini girmesi istenir. Müşteri ödemeyi tamamla veya ödemeyi onayla butonuna bastığında kullandığı banka tarafından kendi sistemlerinde kayıtlı bulunan müşteriye ait cep telefonu numarasına alışveriş ile ilgili detaylar ile bir kısa kod gönderilir.

Daha sonra müşteriden e-ticaret sitesinde otomatik olarak açılacak genellikle koyu mavi renkli bir ekrana bu kodu girmesi istenir. Özel kodlar eşleştiğinde ödeme onaylanarak satın alma işlemi tamamlanmış olur.

Bu yöntem ile kredi kartı hırsızlıkları ve sahtecilik gibi müşterinin bilgisi dışında gerçekleşebilecek işlemlerin önüne ciddi bir engel konulduğu gibi müşterinin markaya olan güveni de perçinlenmiş olur.

Bu yöntemin yaygınlaşması ile birlikte tüketicilerin kredi kartları bilgileri dışında kullanıldığında haberdar olabilme şansları da artmıştır. Bunun online satış yapan firmalara faydası ise Fraud yani tüketici onayı olmadan yapılan alışverişlerin gerçekleşme olasılığının da önüne geçmiş olmasıdır.

Havale veya EFT yolu ile Online Ödeme Yöntemi

Havale ve EFT ile online ödeme yöntemi günümüzde daha az tercih edilen bir yöntem olmasına rağmen hala bu şekilde ödeme yapmak isteyen müşteriler de mevcuttur. Kredi kartları online alışverişlere açık olmayan ya da internet üzerinden yapacakları alışverişlerde kredi kartlarını kullanmak istemeyen tüketiciler için havale veya EFT yolu ile ödeme yapabiliyor olmak çok önemli bir artı olacaktır. Bu nedenle havale veya EFT yolu ile ödeme e-ticaret sitelerindeki online ödeme yöntemleri arasında mutlaka yer alması gereken bir alternatiftir.

Bu yöntem e-ticaret site sahipleri için ciddi bir avantaj olacaktır. Çünkü sipariş tamamlandığı ve satın alma işlemi gerçekleştiği anda bakiye hesaba aktarılır ve müşterinin satış sonrası iptal düşünceleri bir adım daha geride kalır.

Ön Ödemeli Banka Kartları ile Online Ödeme Yöntemi

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde ön ödemeli kartlar da oldukça sık kullanılan bir ödeme yöntemi olarak bilinmektedir. Özellikle oyun sektöründe yer alan firmaların sıklıkla tercih ettiği bir online ödeme yöntemidir.

Ön ödemeleri kartlar ile yapılacak online ödemelerde tüketici kartına önceden bir ödeme yapmış olmalıdır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde sadece yatırılmış olan bu miktar kadar harcama yapılabilinir böylece hem kullanıcı kendini sınırlandırmış hem de kontrolünü kendi eline almış olur. Kullanıcılar önceden belirledikleri bu miktarın üzerine çıkamadıkları için bu yöntemi tercih ederler.

Ön ödemeli kartların bir çoğu VİSA veya MasterCard gibi altyapıları kullanırlar. Tüketiciler kredi kartı ile ödeme yapar gibi ön ödemeli kartları ile ödeme yaparak internet siteleri üzerinden alışverişlerini yapabilirler. Global bir ödeme yöntemi olarakta adlandırılabilecek ön ödemeli kartlar ile online ödeme yöntemine e-ticaret sitenizdeki ödeme yöntemleri arasında yer vererek potansiyel müşteri kitlenizi ciddi oranda genişletmiş olursunuz.

E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı
E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı

Diğer Online Ödeme Yöntemi ve Online Ödeme Alt Yapıları

İyzico, PayPal, BKM Express gibi alternatif internet ödeme sistemlerine de e-ticaret sitenizde yer vermeniz seçeneklerinizi arttıracağından hitap edeceğiniz müşteri kitlenizi de genişletecektir. PayPal yakın zamanda Türkiye sınırları içerisindeki faaliyetlerini durdurmuş olsa dahi yeniden Türkiye pazarı girmesi gündemde olduğundan bütün seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

BKM Express ise kullanıcılarına internet üzerinden online alışveriş yapma imkanını daha önceden aldığı kullanıcı bilgilerini kendilerine ait alt yapıda kayıtlı tutarak sağlıyor. Böylece müşteriler kredi kartı bilgilerini tek bir site ile paylaşmış ve başka internet sitelerine bu bilgilerini vermemiş oluyor.

Kredi kartı bilgilerini paylaşmakta tereddüt yaşayan ve sadece tek bir online hesap sayesinde bütün sitelerden online alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara hitap edebilmek için bu ödeme yöntemine sitenizde yer veriyor olmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Mobil Ödeme Yöntemi

E-ticaret sitelerinin mobil siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden de ödeme yapılabiliyor olması çok önemlidir. Bu ödeme yöntemleri yukarıda saydıklarımızdan farklı yöntemler değildir. Sadece mobil sitelerdeli ödeme sayfalarının optimize edilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine önem verilmelidir. Böylece mobil taraftan gelecek olan trafiğin de artması sağlanacaktır.

Yorumlar

“E-Ticaret Sitesinde Ödeme Alt Yapısı Nasıl Olmalıdır?” için 3 cevap

 1. makeup near me avatarı
  makeup near me

  Hey very nice blog!

 2. guest avatarı
  guest

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and
  would like to know where u got this from. thanks a lot

  1. Emre Güler avatarı

   Thank you. I sent you an e-mail regarding this topic.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir