fbpx
WordPress

Hızlı Bir Web Sitesi İçin Kullanabileceğiniz WordPress Tema ve Eklentileri

Bildiğiniz üzere WordPress Özellikleri gereği güçlü bir yayım platformudur. Kullanıcılar tarafından mümkün olduğu kadar çekici hale getirmek için tasarlanmıştır. Her wordpress kullanıcısı kodlama bilgisi doğrultusunda veya bir wordpress uzmanı ile iletişime geçerek hizmet alarak temalar üretip kullanabilmektedir.

Her geçen gün gelişen web dünyasında rakiplerimizden farklı olmak ve görünür olmak zorlaşsa da birileri hayatı kolaylaştırmak için çalışmaktadır. Pazarlamanın dijitale dönüşümünden sonra birçok tasarımcı ve yazılımcı, pazarlama uzmanlarıyla ortak çalışmalar yürütmektedir.

Kişisel bir web sitesi, e-ticaret veya herhangi bir tanıtım sitesine sahip olsanız bile hepimiz aynı kaygıyı taşımaktayız. Görünüş, Optimizasyon ve Pazarlama.

Bende size bu içerikte, PageSpeed testinden geçer not alan, göze hitap eden, hızlı ve SEO dostu En Hızlı WordPress Temaları ve WordPress Eklentileri bahsedeceğim.

Göze hitap eden bir worpdress temasından daha harika ne olabilir ki? Farklı bir cevabın varsa yorum yap kısmından cevabınızı beklemekteyim. Hazırsanız başlayalım! 🙂

PageSpeed , web sitesinizin performans optimizasyonlarına yardımcı olmak için yaratılmış bir Google ürünüdür. PageSpeed Aracını developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresinden inceleyebilirsiniz.

En Hızlı WordPress Temaları

 1. Scalia
 2. TheGem
 3. Avada
 4. Jannah
 5. Total

1. Scalia

Scalia temasının beş farklı tasarımı bulunmaktadır. Ayrıca temaya bir kaç fırça darbesiyle özelleştirme sağlayabilirsiniz. Eğer Ressam Bob kadar yetenekli değilseniz, sizi bu dertten kurtaracak Visual Composer adında bir sayfa kurucusu bulunmaktadır.

WooCommerce, Yoast SEO ve Mail Chimp gibi birçok çeviri, bülten, e-ticaret ve optimizasyon eklentileri gibi eklentilerle uyumludur.

SEO için Google Analytics entegrasyonu ve 1.87 saniye yüklenme süresi bu temayı sevilebilir kılmaktadır.

2. TheGem

TheGem Teması, 2.00 saniye yüklenme süresiyle en hızlı wordpress temalarından biridir. Birçok web sitesi için kullanabileceğiniz 40 adet demo bulunmaktadır. Özelleştirme yapmanızın yanı sıra teknolojiyle arası pek iyi olmayan kullanıcılar için sürükle bırak sayfa kurucu aracı bulunmaz bir hint kumaşı olabilir.

Ayrıca WooCommerce, Yoast SEO ve Mail Chimp gibi birçok çeviri, bülten, e-ticaret ve optimizasyon eklentileri gibi eklentilerle uyumludur.

3. Avada

En iyi wordpress temalarından biridir. 50′ den fazla demo içeriğe sahiptir. Herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden kolayca özelleştirme yapabilirsiniz. GDPR araçlarıyla ziyaretçilerinizin gizliliğini koruyabilir ve onların güvenini kazanabilirsiniz. Ayrıca yükleme süresi de 1.24 saniyedir.

4. Jannah

27 farklı demo ile herhangi bir türdeki web sitesine kurulumunu sağlayabilirsiniz. 800’den fazla Google yazı tipi ve 150 font face yazı tipine sahiptir. Dilerseniz kendi yazı tipinizi de yükleyebilirsiniz ama buna gerek duyacağınızı düşünmüyorum. Site performansı için tema ile birlikte gelen GDPR Compliance SupportGutenberg Support ve Article Inline Ads eklentileri bulunmaktadır. 1.58 saniye yüklenme süresi bulunmaktadır. Ayrıca yazılarınızı ve verilerinizi kaybetmeden site taşıma işlemini sağlayabilirsiniz.

5. Total

Geliştirici dostu, 40 adet önceden oluşturulmuş temasıyla, kullanıcıların çeşitli zevkleri ve ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Birden fazla stil ve modüller ile dilediğiniz gibi özelleştirme sağlayabilirsiniz. Site performansı için premium uzantılar sağlamaktadır. Ayrıca Yoast SEO, WooCommerce ve Polylang gibi çeşitli üçüncü parti eklentilerle uyumludur. Sayfa yükleme hızı 880 milisaniyedir.

Web sitelerine tema seçerken artık sadece görsellik değil, geliştirilebilir olması, açılış hızı, mobil uyumlu olması vb. özellikler önem arz etmektedir. Eğer ücretli bir tema tercih edecekseniz. Almak istediğiniz temanın yorumlarına veya arama motoru puanına bakmadan lütfen satın alma işleminizi gerçekleştirmemek daha sağlıklı olacaktır.

Web Sitenizin İhtiyacı Olan WordPress Eklentileri

Artık web sitesi dediğimiz de aklımıza ilk wordpress gelmektedir. Bu kadar popüler halde gelmesinin sebebi wordpress temalarının ve eklentilerinin hayatımızı kolaylaştıracak şekilde verimlilik sağlamasıdır. İşte web sitenizin eli ayağı olan wordpress eklentileri.

 1. Yoast SEO
 2. WooCommerce Mesafeli Satış Sözleşmesi Eklentisi
 3. Google Site Kit
 4. Broken Link Checker
 5. LiteSpeed Cache
 6. Easy WP SMTP
 7. Really Simple SSL
 8. Yandex Metrika
 9. OneSignal Push Notifications

1. Yoast SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için en iyi WordPress eklentisi olduğu düşündüğüm Yoast SEO, yüksek kalitede, arama için optimize edilmiş içerik yayınlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. SEO tanımı sıklıkla değiştiği için, yarışta önde kalmak en iyi WordPress eklentileri kullanmak önemlidir.

2. WooCommerce Mesafeli Satış Sözleşmesi Eklentisi

Tüm e-ticaret web sitelerinin neredeyse üçte birine sahip olan WooCommerce Mesafeli Satış Sözleşmesi Eklentisi, bir çevrimiçi mağaza kurmak isteyenler için en popüler eklentiler arasında yer almaktadır. Bu e-ticaret eklentisi, müşterilere geniş kapsamlı fiziksel ve dijital ürünlerinizin satışında müşteriler ile aranızda bir bağlayıcılık sağlayacaktır. Ayrıca sözleşmelerini otomatik olarak kaydederek saklamanıza olanak tanır, WooCommerce ile online mağazanızı kurmaya karar vermediyseniz bu eklentiyi kesinlikle almanızı öneririm.

3. Google Site Kit

Google Site Kit eklentisi ile birlikte WordPress kullanıcıları, Google’a ait olan bir çok aracı tek bir eklenti ile karşılayabiliyor. Site Kit eklentisinde; Search Console, Analytics, AdSence, PageSpeed Insights verilerine yönetici panelinden kolayca erişebilirsiniz.

4. Broken Link Checker

Sizi kırık ya da yanlış adreslere yönlenmiş olan linklerden kurtarır. Zamanınızı harcamadan kolayca kırık linkleri temizleme veya güncellemeniz için yardımcı olur. Eğer büyük çaplı içeriğe sahip bir wordpress siteniz var ise tüm linkleri tek tek kontrol etmeniz mümkün değildir. Bu eklenti sizin için oldukça faydalı olacaktır.

6. LiteSpeed Cache

JavaScript ve CSS kodlarının küçültülmesi ve birleştirilmesi için çalışır. Wordpress siteleriniz için doping etkisi yaratan bu eklentinin kurulumundan sonra gözle görülür bir hıza ulaşacaksınız. Eklentiyi indirdikten sonra PageSpeed skorunuza bakmayı sakın unutmayın.

7. Easy WP SMTP

Tüm giden e-postaları bir SMTP sunucusu üzerinden yapılandırmanıza ve göndermenize olanak tanır. E-postalarınızın alıcıların önemsiz/spam klasörüne gitmesini engeller.

8. Really Simple SSL

Site ayarlarınızı otomatik olarak algılar ve web sitenizi https protokoli üzerinden çalışacak şekilde yapılandırır.

Eğer web sitenizin tüm bunlara rağmen PageSpeed Testinden geçer not alamıyorsa, siz bundan memnun değilseniz ve web sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız. Danışmanlık desteği almak için eguler.net/iletisim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Emre Güler

Merhaba ben Emre Güler, Mekatronik Mühendisliği mesleğimin dışında, sektörde yaklaşık 10 yıldır web ve yazılım geliştirme üzerine çalışmalar yapmaktayım. Çalışma hayatım boyunca; yazılım performansı, e-ticaret, yapay zeka, görüntü işleme, makine öğrenmesi, bilgisayarlı görü gibi alanlarda tecrübeler edindim. Bu tecrübelerim ışığında sektörde aktif rol almaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı