Emre Güler » Genel » Freelance Çalışmak

Freelance Çalışmak

  • Genel
emre-guler-freelancer

İşinizden ayrılmadan önce, freelance (serbest) çalışmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular var. Önümüzdeki zorlukların farkında olmanız çok önemlidir.

Freelancer olarak çalışmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular var. Aslında, bence, bir müşteri listesi ve düzenli bir gelir oluşturmadan mevcuttaki işinizden asla ayrılmamalısınız.

Serbest çalışmaya başlamanın pek çok faydası vardır: istediğiniz saatlerde, istediğiniz yerden çalışma özgürlüğü ve esnekliği harikadır.

Açık konuşmak gerekirse bir şirkette çalışmaktan tamamen farklı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden freelance olarak çalışmaya başlamadan önce sorulması gereken sorular. Bu soruları yanıtladıktan sonra hala serbest çalışmanın size göre olduğunu düşünüyorsanız, basın istifayı!

Serbest Çalışmaya Başlamadan Önce Sorulacak Sorular
SON TARİHLERLE TANIŞABİLİR MİSİNİZ?

Müşteriler talepkar olabilir ve gelecekteki serbest işler için işe/projeye alınma şansınızı artırmak için son tarihlerini karşılamak çok önemlidir. Müşteri her zaman önceliğiniz olmalıdır. Herhangi bir hayal kırıklığını önlemek için beklentileri projede erkenden belirleyin. 

ÜCRETSİZ ZAMANINIZI BIRAKMAK İSTER MİSİNİZ?

İş ve yaşam tarzı eşit muamele görmelidir. Serbest işinize başlamak, müşteriler edinmek ve itibarınızı artırmak için, mevcut işinizde çalıştığınız saatten daha fazla zaman ayırmanız gerekecektir. 

Altı aya kadar, işinizi başlatmak için boş zamanınızdan vazgeçmeye istekli misiniz? Serbest çalışmaya başlamak için gereken süreyi etkileyebilecek başka taahhütleriniz var mı? Kendine karşı dürüst ol. 

YETERLİ ÇALIŞMA BULABİLİR MİSİNİZ?

Bir ağa sahip olmak, serbest çalışma bulmada yardımcı olacak, ulaşmanız için yeterli kontağınız var mı? İşinizden ayrıldıktan sonraki bir ay içinde yeni müşteriler bulmak ve işinize gelir sağlamak için uyguladığınız bir stratejiniz var mı?

BİR PORTFÖYÜN VAR MI?

Potansiyel müşteriler, sizi işe aldıkları projeyi tamamlamak için gerekli becerilere ve deneyime sahip olduğunuzu kanıtlamanızı isteyeceklerdir. Önceki çalışmaların ve ideal olarak referansların veya vaka çalışmalarının örneklerini içeren bir portföye sahip olmak çok önemlidir. 

Serbest meslek sahibi olmak için mutlaka bir web sitesine ihtiyacınız yok – becerilerinizi sergilemek için Instagram veya Twitter gibi bir sosyal ağ kullanabilirsiniz . Kamerada kendinizi rahat hissediyorsanız , YouTube’da video oluşturmak başka bir seçenektir. 

YAŞAMAK İÇİN YETERLİ PARA KAZANACAK MISINIZ?

İlk olarak cevaplanması gereken birkaç alt soru var. Her hafta ne kadar gelir elde etmek istiyorsunuz ve kaç saat çalışmak istiyorsunuz? Bu, müşterilerinizden alacağınız ücret oranına karar vermenize yardımcı olacaktır. Vergileri ve Ulusal Sigorta primleri gibi gerekli diğer ödemeleri dikkate almayı unutmayın. 

Daha sonra, diğer serbest çalışanların hizmetiniz için ne kadar ücret aldıklarını araştırmak için zaman harcadınız, kazanmak istediğinizle karşılaştırır mı?  

Herhangi bir birikimle işinizden ayrılıp serbest çalışmaya mı geçeceksiniz? Her ay ödemeniz gereken borcunuz var mı? Peki ya kira, elektrik faturaları ve yemek gibi genel yaşam maliyeti. Bütün bunların hesaba katılması gerekiyor.

PARANIZI BEKLER MİSİN?

Muhtemelen serbest çalışan olmanın en sinir bozucu yönlerinden biri, müşterilerin faturalarınızı işlemesini beklemektir. Şirket ne kadar büyükse, o kadar uzun sürebilir.  

Paranızı yönetmekte iyi misiniz ve faturalarınızın işleme koyulması birkaç ay sürerken faturalarınızı yine de ödeyebilir misiniz? Bu nedenle, her ödeme aldığınızda gelirinizin belirli bir yüzdesini biriktirmeniz şiddetle tavsiye edilir.  

Faturadan faturaya kadar yaşayan canlı hayatı inanılmaz derecede stresli hale getirecek.  

BİR İŞLETMEYİ YÖNETMEK İÇİN BECERİLERİNİZ VAR MI?

Serbest bir iş yürütürken, çok yetenekli olmanız gerekir. Tabii ki, gelecekte bir aşamada, birçok görevi yerine getirmesi için insanları işe alabilirsiniz, ancak başlangıçta yeni müşteriler bulmak için pazarlamada iyi olmanız gerekir. Faturalama, vergi beyannamelerini tamamlama gibi mali görevleri tamamlamanız gerekecek. 

En başarılı serbest işletmelerin bir web sitesi, bir sosyal medya varlığı olacak ve potansiyel müşterilerle ağ kurmak için zaman harcayacaktır. Beceri eksikliğinin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin çünkü hepimiz ilerledikçe öğreniriz, ancak öğrenmeye hazır olun! 

SIRADAKİ NE?

Müşterilere tavsiyem, akşamları ve hafta sonları yapabileceğiniz bir yan proje olarak her zaman bir serbest iş başlatmaktır. Müşteri listenizi oluşturduğunuzda ve maaşınızla yakından eşleşen düzenli bir gelire sahip olduğunuzda, tam zamanlı bir serbest meslek sahibi olmaya karar verin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir