instagram hesap silme

Covid-19 ile birlikte sosyal medya kullanımında belli bir artış gözlenirken. Whatsapp’ın gizlilikle ilgili sözleşmesinden sonra. Birçok kişi instagram, facebook ve whatsapp hesaplarını tamamen kapatma kararı aldı. Çoğunluk gizlilikten dolayı kapatmak istese de. Kullanıcıların büyük bir kısmı ise reklamların gösterim sıklığından şikayetçi olduğundan hesaplarını kapatma kararı aldıklarını söylemekte.

Ülkemizde 38 Milyon aktif kullanıcısı olan instagramın %41 kadın, %51 erkek kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram platformunu kullananların sayısı yılda %2 artarak büyüyor. Buna rağmen instagram hesaplarını silen kullanıcıların sayıları da oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Adım Adım İnstagram Silme İşlemi

İntagram hesabınızı tamamen mi yoksa kısa bir süreliğine mi kapatmak istiyorsunuz? Eğer instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak istiyorsanız. Hesabınızda geçici olarak kapatma işlemi yaptığınızda. Profiliniz, fotoğraflarınız, yorumlarınız ve beğenileriniz, tekrar giriş yaparak hesabınızı yeniden etkinleştirene kadar gizlenir.

İnstgaram Hesabınızı geçici olarak kapatmak için

 1. instagram.com’a bir mobil tarayıcıdan veya bilgisayardan giriş yapın. Instagram hesabınızı Instagram uygulamasının içinden geçici olarak kapatamazsınız.
 2. Sağ üst kısımdaki simgesine dokunun veya tıklayın ve Profili Düzenle’yi seçin.
 3. Ekranda aşağıya inin, sağ alttaki Hesabımı geçici olarak kapat’a dokunun veya tıklayın.
 4. Hesabını neden kapatıyorsun? sorusunun yanındaki açılır menüden bir seçim yapın ve şifrenizi tekrar girin. Hesabınızı kapatma seçeneği, sadece menüden bir sebep seçtiğinizde görünür.
 5. Hesabı Geçici Olarak Kapat’a dokunun veya tıklayın.
 6. Hesabınızı geçici olarak kapatmak için hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerekir. Şifrenizi veya kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız, giriş yapmakla ilgili bazı ipuçlarına bakabilirsiniz.
 7. Hesabınızı kapatmak istemiyor ancak hesabınızı kimlerin görebildiğini değiştirmek istiyorsanız, gönderilerinizi gizli olarak ayarlayabilirsiniz. Ya da bu kişileri engelleyebilirsiniz.

İnstagram hesabınızı tek tıkla geçici olarak kapatmak için; https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

İnstagram Hesabınızı Kalıcı Olarak Silme

İntagram hesabınızı tamamen silmeye karar verdiyseniz. Hesabınızı sildiğinizde, profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenmeleriniz ve takipçileriniz kalıcı olarak silinir. Biraz ara vermek istiyorsanız, bunun yerine hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

İnstagram hesabınızı silindikten sonra aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolamazsınız. Silinen hesabın kullanıcı adını başka bir hesaba ekleyemezsiniz. Silinen hesapları yeniden etkinleştirmemiz mümkün değildir.

İnstagram kalıcı olarak hesap silme işlemini aşağıdaki adımları izleyerek sağlayabilirsiniz.

 1. Hesabını Sil sayfasına gidin.
 2. Instagram internet sitesine giriş yapmadıysanız, öncelikle giriş yapmanız istenir. Hesabınızı Instagram uygulamasının içinden silemezsiniz.
 3. Hesabını neden siliyorsun? sorusunun yanındaki açılır menüden bir seçim yapın ve şifrenizi tekrar girin. Hesabınızı kalıcı olarak silme seçeneği, sadece menüden bir neden seçtiğinizde görünür.
 4. Hesabımı kalıcı olarak sil’e tıklayın veya dokunun.
 5. Farklı bir hesabı silmek istiyorsanız. Hesabını Sil sayfasının sağ üst köşesindeki kullanıcı adına tıklayın. Kullanıcı adının yanındaki simgesine dokunun/tıklayın ve Çıkış Yap’ı seçin.
 6. Silmek istediğiniz hesapla tekrar giriş yapın ve yukarıdaki talimatları izleyin.
 7. Güvenlik nedenleriyle, bir hesabı sizin için silemiyoruz. Hesabınızı silmek için hesabınıza giriş yapabiliyor olmalısınız.

İnstagram hesabını kesin olarak silme işlemini gerçekleştirmek için; https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bağlantısına tıklayarak işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir