Virüslere Karşı Telefon, Tablet, Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda Covid-19 ve Hanta Virüsü ile birlikte el temizliği başta olmak üzere kişisel temizliğin de önemi oldukça arttı. Her gün saatlerce vakit geçirdiğimiz cep telefonu, tablet, bilgisayarların temizliği de önem kazandı. Peki bakteri ve virüslere karşı teknolojik aletlerimizi nasıl dezenfekte edebiliriz? Nelere dikkat etmemiz gerek? İşte püf noktaları…

Virüslere Karşı Telefon, Tablet, Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Telefonlarımıza günde en az 50 kez dokunuyoruz. Peki bu dönemde alışkanlıklarımızı nasıl değiştirmekteyiz.

Öncelikle telefonunuzla tuvalete girmemeye özen gösterin. Buradaki en büyük risk telefonunuzun tuvalete düşmesidir. Malum telefon fiyatları… 🙂

Ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkadıktan sonra kullanmaya başlayın. Özellikle toplu taşımada ya da dışarıda bir yerlere dokunduktan sonra telefonunuzu olabildiğince az kullanmaya çalışın hatta mümkünse ellerinizi %70 alkollü kolonya veya el dezenfektanı ile temizledikten sonra kullanmaya başlayın.

Telefon, Tablet, Bilgisayar, Kulaklık ve Şarj Kablosu gibi aksesuar ve teknolojik aletlerinizi su, sabun, deterjan, sirke gibi maddelerle temizlemekten kaçının. Bunlar yerine alkol bazlı temizleyici veya kolonya sıkılmış bir varsa mikrofiber bez ya da dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz.

Alkol bazlı temizleyicileri direkt olarak telefonunuza sıkmayın!

Temizleme işlemleri için uzun aralar vermeyin. Gün içerisinde sıklıkla temizlik rutininizi uygulayın. Ve unutmadan temizlik işlemini sağlarken teknolojik aletlerinizi şarjdan çıkarın.

Mecbur kalmadıkça evden dışarıya çıkmayın. Sağlıkla kalın. 🙂