fbpx
WordPress

WordPress Nedir?

WordPress, modern ve nesne tabanlı bir yazılımdır. Herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden kaliteli içerikler üretmenizi sağlayan PHP ve MySQL kullanılarak yapılmış açık kaynak bir yazılımdır. Başka bir deyişle wordpress bir CMS (Content Management System)’ dir. Türkçe açılımı ise İçerik Yönetim Sistemidir.

Birçok alanda hizmet verse de wordpress’in önceliği her zaman blog hizmeti olmuştur. Bu blog sisteminde yalnızca makale değil her türlü içeriği yayımlamanıza olanak sağlar. WordPress ile yalnızca blog değil, haber sitesi, e-ticaret, sosyal medya, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri bile kurulabilirsiniz. Popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan Trendyol Blog, Microsoft Türkiye, shiftdelete.net, Apple Blog, cPanel, Domain Tools gibi birçok site de wordpress alt yapısı kullanmaktadır. Bende eguler.net/ web sitesinde wordpress alt yapısını kullanmaktayım.

PHP, geniş bir kullanıma sahip, sunucu taraflı, HTML içine gömülebilen internet için yazılmış bir programlama dilidir.
MySQL, bir veri tabanı yönetim sistemidir. Birçok geliştirme platformunda rahatlıkla kullanılabilir.

Neden WordPress Kullanmalıyım?

Tüm kodlara ücretsiz erişim sağlayarak dilediğiniz gibi blog, e-ticaret, web sitenizi geliştirebilir ve farklı projeler yapabilirsiniz. Wordpress kullanabileceğiniz en güvenilir sistemlerden biridir. WordPress Uzmanları veya WordPress Geliştiricileri tarafından teknik olarak sürekli güncel tutulmaktadır. WordPressin en güzel özelliklerinden biri, sayfa açılışlarıdır. Hızlıdır. (doğru teknik çalışmalar ve SEO optimizasyonları sağlandığında). Bu sebepten dolayı Google çok hızlı indexlemektedir. SEO Uzmanı ve SEO ile uğraşan kişiler WordPress altyapısını ve WordPress Temalarını tercih etmektedirler.

WordPress Özellikleri

 1. Lisans ve Gereksinimler
 2. Yerel Sunucuda Çalışma İmkanı.
 3. Taşınabilir Çekirdek.
 4. UTC Kolaylığı.
 5. Kullanıcı Yönetimi.
 6. Dinamik Sayfa ve Çok Dilli Yayın.
 7. İçerik Yönetimi.
 8. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı
 9. İçeri/Dışarı Aktar
 10. Makinelerin ve İnsanların Anlayacağı Dilden Konuşur.

Lisans ve Gereksinimler

WordPress, GPL tarafından lisanslıdır. Bu yüzden herkese açık bir lisansa sahiptir. PHP ve MySQL kullanılarak yazılmıştır. Kişisel yayın sistemidir. B2-cafelog projesinin resmi olarak devamı kabul edilmektedir.

Yerel Sunucuda Çalışma İmkanı

WordPress ile bir web hosting üzerinde veya kendi kişisel bilgisayarınızda hatta dilerseniz kendi ağ ortamınızda da çalışabilir, ürettiğiniz içerikleri yayınlayabilirsiniz.

Taşınabilir Çekirdek

WordPress çekirdeği klasör yolu bağımsız olarak çalışabildiğinden kök dizin (public_html/) altında ya da kök dizinin içindeki herhangi bir dizinde (/blog//wordpress/) vb. rahatlıkla çalışabilir.

UTC Kolaylığı

Dünyanın her yerinde geçerli olan GMT değerleri ile kaydedilmiş girdiler, ziyaretçilerinize doğru bir tarih-saat bilgisi gösterecektir.

Kullanıcı Yönetimi

Kullanıcınıza farklı yetkilendirmeler tanımlayarak siteniz üzerinde söz sahibi olmasını isteyebilir ya da sadece abone olarak takipte kalmasını sağlayabilirsiniz. Etkin profil yönetimi ile de kullanıcılarınız işlerini kolayca halledebilirler.

Makinelerin ve İnsanların Anlayacağı Dilden Konuşur

Linklerin, kullanıcılar ve arama motorlarında kolay bulunabilir. Ziyaretçiler tarafından kolay okunabilir olması gerekmektedir. WordPress bunu sizin için çözüyor.

Dinamik Sayfa ve Çok Dilli Yayın

WordPress içeriklerinizin görüntüleneceği dinamik sayfa yapısındadır. Her bir girdi ya da tekil sayfa dinamik olarak yönetilebilir ve güncellenebilir. Bunlara ek olarak gerek arkaplanda gerekse de önyüzde çok dilli bir yayın tercih etmek isterseniz WordPress bunun için emrinize amadedir.

İçerik Yönetimi

WordPress dünya genelinde en popüler içerik yönetim sistemi demiştim. Hal böyle olunca içerik sağlayıcıların işlerini kolaylaştırmak ve onlara zengin bir yönetim ekranı sunmak kaçınılmaz oluyor. WordPress, resim galerisi eklemekten, müzik listesi oluşturmaya, resimlere özel boyutlar kazandırmaktan, girdiyi birden çok formatta yayınlayamaya ya da girdiyi zamanlamaya kadar olağanüstü yeteneklere sahiptir.

Özellikle içeriklerinizi kategorilendirirken hiçbir sınıra takılmaz, herbir kategoriye özel bağlantı ya da isim verebilirsiniz ve buna ek olarak bir girdi/yazı sadece bir kategoride olabileceği gibi tüm kategorilerde de aynı anda bulunabilir.

Kullanıcı Deneyimi ve Tasarım

İçeriği en iyi şekilde sunabilmek herkesin başlıca dikkat etmesi ve çalışırken özen göstermesi gereken bir durum. WordPress altyapısını, en iyi şekilde yansıtabilmesi ve dünya çapındaki tüm geliştiricilerin/kullanıcıların sistemi rahatça düzenleyebilmesi adına tema şablonu sunar ve bu şablonun içerisinde temel olarak; “bileşen (widget)”, “kısa kod (shortcode)”, “eklenti (plugin)” özelliklerini barındırır. Tüm bunlar basit PHP bilgisi, HTML, CSS ve JavaScript bilgileri ile kullanıcılar tarafından uygulanabilecek seviyededir.

İçeri/Dışarı Aktar

WordPress geniş bir ayarlar silsilesi ile özel araçlara sahip. Bunlardan ikisi de girdilerinizi ve sayfalarınızı, kullanıcılarınız ve de kategorilerinizi kolayca taşıyabilmek/yedekleyebilmek adına kullanabileceğiniz Dışarı Aktarma aracı ile herhangi bir dış kaynakta var olan bilgileri (bir adet .xml dosyası) yükleyebilmek için kullanulan İçeri Aktarma aracıdır.

WordPress Avantajları

 • Açık kaynaktır.
 • Ücretsizdir.
 • Geliştirilmeye açıktır.
 • Yazılım veya programlama bilgisi olmayan biri wordpress üzerinde kendi düzenlemelerini basit bir şekilde yapabilir.
 • Birçok WordPress Uzmanı geliştirilmesi için çalıştığı için sürekli güncellenmektedir. Sürekli ücretli veya ücretsiz yeni eklentiler ve temalar piyasaya sürülmektedir.
 • Sade ve hızlıdır. (Normalde birçok kullanıcı yavaşlığından şikayet eder, aksine wordpress Google arama motorunun çok sevdiği bir yazılımdır ve hızlıdır, sonradan kurulan eklentiler ve optimize edilmemiş sayfalar ise yavaşlık getirebilir.)
 • Kurulumu basittir. (cPanel kontrol paneli kullanıcıları, tek tıkla sunucularına wordpress kurulumu yapabilirler, onun haricinde ftp den kurulumda gayet basittir.)
 • Yönetici paneli çok kapsamlıdır, her türlü işlem yönetici paneli sayesinde yapılabilir. İçerik yönetim sistemi olmasından dolayı içeriklerde her türlü düzenleme ve ortam (resim, ses, video vs.) eklemesi yapılabilir.
 • Yazılımda karşılaşılan herhangi bir problemi, sadece arama motorlarında aratarak bulup çözmeniz mümkündür, daha önce karşılaşılmayan bir problemi bile wordpress forumlarından sorduğunuz taktirde, sistem birçok kişi tarafından bilindiği için hızlı bir şekilde cevap alınabilir, problem çözülebilir.
 • Çok sayıda tema ve eklentisi vardır.
 • Mobil uyumludur.
 • Seo bilgisi bile olmadan basit optimizasyon işlerini panelden bir takım eklentiler(Yoast SEO, All in one SEO) kullanarak yapmanıza olanak verir.
 • Normalde yazılımın ücretsiz olduğundan bahsetmiştik, ayrıca temaları da normale göre gayet uygun fiyattadır.

WordPress Dezavantajları

 • İşlemciyi fazlaca yorduğu bilinmektedir, bunun için alacağınızın hosting/sunucu özelliklerinin wordpress site barındırmaya uygun olup olmadığını sorgulamalısınız. Aksi halde büyük bir hevesle açtığınız web sitenizin hosting yüzünden “down” olup kapalı kalması pek hoşunuza gitmeyebilir.
 • Açık kaynak kodlu olduğundan ötürü özel yazılımlardan daha çok güvensiz olduğu söylenebilir. Bunun önüne geçmek için gerekli önlemleri sunucu ve site bazında almalısınız. Bilmediğiniz ve yayıncısına güvenmediğiniz temaları/eklentileri kesinlikle kullanmamalı, kullandığınız tema/eklentilerin güncellemelerini sürekli yapmalısınız. Genelde wordpress sitelerini hackleyen kişiler eklentilerdeki açıklardan sitelere sızabilmektedir.
 • İlk kez kullanacaklara yönetici paneli çok karışık gelebilir, fakat kullanıldıkça bu zorluk ortadan kalkacaktır.

WordPress oldukça esnek kod yapısı ve veritabanı nesneleme özelliği ile geliştiriciler için büyük kolaylık sağlar. Hatta bunun sayesinde dünya genelinde oluşmuş yeni bir iş kolu vardır; WordPress Uzmanı ve Geliştiricisi 🙂

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır öğrenmek isterseniz eguler.net/wordpress-kurulumu adresindeki içeriği pek yakında inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum

 1. Emre beyi yakından takip ediyorum. İçerikleriniz oldukça faydalı, eklentinizi satın almıştım daha önce gayet ilgili ve alakalısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı