WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

Dünyada en çok kullanılan web sitesi hazırlama sistemi maalesef Türkçe olarak kullanıcılarına sunulmuyor. Bunun sebebi ise dünyada ortak dilin İngilizce olarak kullanılmasıdır. Bu sayede WordPress daha fazla kitleye ulaşabileceğini düşünüyor. Fakat yine de bazı tarayıcı veya üçüncü parti alt yazılımlar kullanılarak web sitesi Türkçe yapılabilir.

Genellikle insanlar bu sitelerin dilini değiştirmek için Google Chrome tarayıcısını kullanıyor. Uygulama olarak ise çoğu insan Google lens aplikasyonunu kullanıyor. Bu tarayıcı ve uygulamaları edinmek oldukça kolaydır.

Siteler Google Chrome Yardımı ile Nasıl Türkçeleştirilir?

Siteleri birebir anlık olarak Türkçeleştirmeyi sağlayan tarayıcılardan biriside Google Chrome’dur. Öyle ki dünyada en çok kullanılan tarayıcıdır. Google Chrome’da siteleri Türkçe yapabilmek için izlenmesi gerek birkaç küçük adım vardır. İlk olarak Google Chrome tarayıcısının net üzerinden indirilmesi gerekiyor. Daha sonra Türkçeleştirilmek istenen siteye girilerek sağ tık ve ardından “Türkçe diline çevir” seçeneği seçilmelidir. Bu şekilde hiçbir program ihtiyaç duyulmadan istenilen site anlık olarak Türkçe yapılabilir.

Siteler Google Lens Yardımı ile Nasıl Türkçeleştirilir?

En çok kullanılan arama motorlarından Google geçtiğimiz yıllarda çıkardığı bir aplikasyon sayesinde çekilen fotoğrafın anlık olarak çevirisini yapabilen bir uygulama çıkardı. Bu uygulama sayesinde saatlerce süren çeviriler saniyelere indi.

Uygulamayı kullanmak için Android bir telefona ihtiyaç var. Telefonun orta tuşu uzun süre basılırsa Google Asistan ortaya çıkacaktır. Daha sonra ise Google lense girilerek kamerayı çevrilmek istenen yazıya çevirmek yeterli olacaktır. Ancak bu uygulama sadece 2018 ve sonrasında çıkarılan Android cihazlar için geçerlidir.

WordPress’i Türkçeleştirmek Site Dosyalarına Zarar Verebilir mi?

WordPress’i ve WordPress’te yapılan siteleri Türkçeleştirmek siteye veya hiçbir uygulamaya yukarıdaki yöntemler kullanılması kaydıyla zarar vermeyecektir. Bunun yanı sıra üçüncü parti bazı alt yazılımlara dikkat edilmelidir.

Öyle ki bu konuda bazı uygulamalar sitelerin yazılım bilgisini veya kişisel kart bilgilerini kopyalayabilir. Bunun yanı sıra aynı şekilde bazı lens çeviri uygulamaları da kişinin kişisel fotoğraf, video veya kart bilgilerini ele geçirebilir. Bu yüzden üçüncü parti yazılımlara ve uygulamalara güvenmemek gerekir.

Adım Adım WordPress Tema Türkçeleştirme

Türkçe Dil Dosyası Oluşturun

WordPress temamızın Türkçeleşmesi için öncelikle languages klasöründe bulunan dil dosyaları arasına tr_TR dosyası eklememiz gerekmektedir. Bu işlemi yapmanın en kolay yolu şu şekildedir:

  1. Sitemizin kök dizini içerisinde yer alan > wp-content > themes > temamız > languages yolunu izleyelim.
  2. Languages klasörü içerisinde bulunan en_Us.mo ve en_US.po dosyalarını kopyalayın.
  3. Oluşturduğunuz kopya dil dosyalarının adını tr_TR olarak değiştirin.

Bu işlemleri tamamladığınızda temanıza Türkçe dil dosyasını eklemiş olursunuz. Sitenizin varsayılan site lisanı Türkçe ise oluşturduğunuz bu Türkçe dil dosyası WordPress tarafından okunacak ve temanız Türkçe hale gelecektir.

*Sitenizin varsayılan dilini; Admin Panel > Ayarlar > Genel > Site Lisanı bölümünden kontrol edebilirsiniz.

Tabiki bu işlemi yapmak temanızı otomatik olarak Türkçeleştirmeyecektir. Şimdi gelelim oluşturduğunuz tr dosyalarını nasıl güncelleyeceğinize.

PoEdit Uygulamasını İndirin

Dil dosyalarının .mo ve .po uzantılı olduğundan bahsetmiştik. .mo uzantılı dosyalar derlenmiş dosyalardır ve biz bu dosyalar üzerinde herhangi bir işlem yapmayacağız. düzenlememiz gereken tr_TR.po dosyasıdır. Türkçe dil dosyanızı localde düzenlemek isterseniz poedit adlı program size yardımcı olacaktır.

PoEdit Uygulamasını poedit.net/ adresini ziyaret ederek bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

PoEdit’i bilgisayarınıza kurduktan sonra tr_TR.po Türkçe dil dosyanızı bu uygulama ile açın. Karşınıza çıkacak olan görüntü aşağıdaki gibidir:

Resimde göründüğü üzere çevirmek istediğiniz metin üzerine tıkladığınız zaman hemen aşağıda bulunan iki adet kutudan ilkinde kaynak metin, diğer kutuda ise çeviri yazdığını göreceksiniz. Çeviri kutusuna, kaynak metinde yazan bilginin Türkçe çevirisini girdiğinizde işlemi tamamlamış olacaksınız.

Tüm çevirileri tamamladığınız vakit oluşturduğunuz tr_TR.mo ve tr_TR.po dil dosyalarını sitenize yüklemeniz gerekmektedir. Bunun için sitenizin bulunduğu hostinge bağlanıp;

> wp-content > themes > temamız > languages içerisine bu dosyaları yüklemeniz yeterli olacaktır.

WordPress Temasını Eklenti İle Türkçeleştirme

Türkçeleştirme işlemini WordPress panel üzerinden eklenti yardımı ile yapabilirsiniz. Bunun için oluşturduğunuz tr_TR dosyalarını localde düzenlemeden de sitenize yükleyebilirsiniz. Türkçe dil dosyalarınızı admin panelinizden düzenlemenize yardımcı olacaktır. WordPress çeviri eklentisini tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/ adresinden indirebilirsiniz.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra panelinizde Loco Translate adında bir ayar ekranı göreceksiniz:

Aktif temanızı seçtikten sonra mevcut dil dosyaları karşınıza gelecektir. Türkçe seçeneğini seçip düzenleme işlemine başlayabilirsiniz.

WordPress temanızı Türkçeleştirme işlemi bu kadar. WordPress ile ilgili aklınıza takılan veya sormak istediğiniz ne varsa yorum yaparak iletebilirsiniz. En kısa sürede yanıtlayacağımdan hiç şüpheniz olmasın. 🙂


Yayımlandı

kategorisi

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir